Navštivte Café Práh a zbavte se špatných myšlenek
20. 1. 2025

Navštivte Café Práh a zbavte se špatných myšlenek

Přímo v srdci Brna, v obchodním domě Vaňkovka, se nachází Café Práh – kavárna, která zaujme nejen svou nabídkou, ale i posláním. Provozní kavárny, Jaroslav Hemala, nám přibližuje, jak tento sociální podnik funguje. Café Práh provozuje organizace Práh Jižní Morava a je nejen kavárnou, ale také prostorem pro pořádání přednášek, koncertů a výstav. V letošním roce podnik oslaví úctyhodných 20 let!

Od terapeutické dílny k plnohodnotnému podniku

Na počátku stál nápad ředitelky organizace Práh Jižní Morava, která se se svým týmem chytila příležitosti ve správnou dobu. „Když se obchodní centrum Vaňkovka budovalo, bylo zde vyčleněno místo pro neziskové organizace,“ říká Jaroslav Hemala. Práh Jižní Morava tu tedy vybudoval sociálně terapeutické dílny. Potom se tyto dílny staly oficiálně sociální firmou a došlo ke změně. „Dopoledne to byla dílna, odpoledne podnik,“ vzpomíná Hemala. Pracovali zde klienti na různých pozicích, jako číšníci, kuchaři a asistenti. Časem se však podnik rozrostl natolik, že to pro některé návštěvníky a klienty bylo příliš zahlcující, a tak se dílny oddělily a vznikla kavárna Café Práh.

Do nekonečna a ještě dál!

Práh Jižní Morava dnes provozuje nejen kavárnu ve Vaňkovce, ale i bistro na pedagogické fakultě a další podniky, například kavárnu Nevyprahnu v komunitním centru Žabka. Kromě toho se chystají otevřít novou kavárnu na Křenové ulici. „Máme také vlastní výrobnu, kde naši zaměstnanci vyrábějí zákusky a chlebíčky pro všechny naše kavárny,“ říká Hemala s hrdostí. Tento rozvoj přispívá k tomu, že Café Práh je v Brně známou a respektovanou značkou.

Jednou z důležitých součástí Café Práh jsou akce zaměřené na osvětu, jako je například „Měsíc bláznovství“. Konkrétně tato destigmatizační kampaň má za cíl informovat veřejnost a bořit předsudky vůči lidem s duševním onemocněním. „Společnost má často tyto lidi zaškatulkované, ale když přijdou k nám, mají možnost si uvědomit, že jsou to normální lidé,“ vysvětluje Hemala. Zajímavé je, že pravidelní návštěvníci často ani netuší, že kavárna zaměstnává lidi s postižením, dokud se s nimi osobně nesetkají.

Neviditelné bariéry

Když vstoupíte do Café Práh, neuvidíte žádné nápisy nebo plakáty, které by křičely, že jde o sociální podnik. Hemala to vysvětluje jednoduše: „Nechceme vystavovat lidi s handicapem na odiv. Naši hosté vědí, jak to u nás funguje, a to nám stačí. Dlouhou dobu jsme neměli žádné informace ani v nápojovém lístku, nedávno jsme tam přidali takové povídání, příběh o nás.“

Práce v Café Práh má pro mnoho pracovníků zásadní význam. Hemala popisuje, jak moc může člověku pomoci, když má vytvořené pracovní podmínky, které zohledňují jeho handicap. Například příběh jedné zaměstnankyně, která přišla pracovat na minimální úvazek, chtěla být stranou od lidí, nechtěla s nikým komunikovat. „Postupem času se z ní stala skvělá servírka, která chtěla pracovat s lidmi, začala se smát. Krůček po krůčku se z ní stal jiný člověk, a nakonec odešla pracovat na otevřený trh,“ říká s hrdostí.

Podpora na každém rohu

Mohlo by se zdát, že v Café Práh mají svůj malý vesmír. Na otázku, zda se setkává s předsudky vůči lidem s duševním onemocněním, Hemala odpovídá: „Občas narazíme na nepochopení na sociálních sítích, ale většina lidí nás chválí za to, jak to u nás funguje.“ Pravidelní hosté si oblíbili přátelskou atmosféru a často se vracejí.

Kavárna také spolupracuje s krajem a městem Brnem. „Občas si nás objednávají na různé akce, kam dodáváme občerstvení,“ vysvětluje Hemala. „Podporují nás také dotačními a grantovými programy, které pomáhají k dalšímu rozvoji podniku. Nevnímám nikoho, kdo by nám házel klacky pod nohy. Veřejnost vidí, že tu práci děláme dobře,“ dodává.

Jak se vám tu pracuje? 

V kavárně můžete potkat například lidi s bipolární poruchou, depresemi, či schizotypní poruchou. Pociťují zde bezpečné prostředí, kde nejsou sankcionováni za chyby, necítí stres a cítí podporu od ostatních. „Jsem tady šťastná. Když mi není dobře, jdu sem, zapomenu na špatné myšlenky.“  popisuje jedna ze zaměstnankyň.

Pracovníci mají možnost si díky práci vytvořit řád, který je pro ně důležitý. „Takových podniků by mělo být víc,“ říká s přesvědčením pracovník, který u zkráceného úvazku v kavárně studuje vysokou školu a plánuje učit dějepis.

 

Text: Alžběta Flíčková

Článek byl vytvořen v rámci projektu Rozvoj ekosystému sociálního podnikání (RESP), registrační číslo - CZ.03.02.02/00/22_004/0001397.  

Kontakt

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Oddělení sociálního podnikání
Karlovo náměstí 1359/1, Praha 2
Projekt Rozvoj ekosystému sociálního podnikání
Tel.: 770 116 520
Kontaktní osoba:
Gabriela Kurková
Email: gabriela.kurkova@mpsv.cz 

eumpsv

Copyright 2025 © Ministerstvo práce a sociálních věcí, Rozvoj ekosystému sociálního podnikání (RESP), registrační číslo - CZ.03.02.02/00/22_004/0001397.