Nejčastější právní formy sociálních podniků
8. 8. 2024

Nejčastější právní formy sociálních podniků

Sociální podniky mohou v České republice nabývat různých právních forem. Mezi nejčastější právní formy patří společnosti s ručením omezeným.

Na základě průzkumu, který jsem provedla z dat získaných v adresáři českých sociálních podniků, v roce 2023 bylo patrné, že právní forma společnosti s ručením (s.r.o.) dominuje jako nejčastější právní forma pro sociální podnikání, která představuje 52 % ze všech registrovaných subjektů. Následují je obecně prospěšné společnosti (39 %) a družstva (12 %). Tato data podtrhují vhodnost právní formy společnosti s ručením omezeným v sociálním podnikání. Zároveň ale také ukazují různorodost právních forem, které v české sociální ekonomice existují. Pokud bychom se na problematiku podívali v dlouhodobém vývoji za pomoci dat PODKLAD PRO KONCEPCI POLITIKY VLÁDY VŮČI NNO DO ROKU 2020 SOCIÁLNÍ PODNIKÁNÍ, 20141 a z dat Vyhodnocení dotazníkového šetření sociálních podniků v ČR 2019, 20192. Z obrázku níže je patrné, že v dlouhodobém horizontu převládají společnosti s ručením omezeným. Zásadní rozdíl je pouze v tom, že určité právní formy se přestaly používat nebo nově částečně začaly.

Zásadní otázka pro potenciální sociální podniky spočívá v tom, která právní forma je pro ně vhodná. Pokud maximálně zjednodušíme tuto problematiku, tak někdo, kdo plánuje založit sociální podnik, má zhruba následující možnosti. V rámci právních forem, které upravuje obchodní zákoník, se jedná primárně o společnost s ručením omezeným a družstvo. Právní forma sociálního družstva, které mělo být možná i vlajkovou lodí pro sociální podnikání, se příliš neuchytila. Z právních forem neziskových organizací se jedná o spolek nebo zapsaný ústav. Obecně prospěšné společnosti, které mají velký podíl na sociálním podnikání, již ale nelze od roku 2014 zakládat, takže se jedná o sociální podniky, které mají v České republice již delší historii.

Každá právní forma má své specifické výhody i nevýhody. Společnost s ručením omezeným nabízí jednoduchý způsob řízení a důvěryhodnou právní formu pro banky. Ústavy umožňují transparentní právní strukturu a větší důvěryhodnost veřejnosti. Družstva jsou zase kolektivní demokratickou formou rozhodování, která podporuje společné zájmy členů. Každá z těchto právních forem poskytuje podnikatelům možnost zvolit si tu nejvhodnější pro jejich konkrétní podnikatelské úsilí a cíle. Obecně se dá shrnout, že nejvíce praktickou právní formou jsou společnosti s ručením omezeným nebo družstva, která vznikají právě za účelem podnikání. Právní formy neziskových organizací jsou všeobecně doporučovány pouze v případech, kdy sociální podniky mají vzniknout jako podpůrná část pro chod samotné neziskové organizace. I přes to se ale v posledních letech neziskové organizace, které zakládají sociální podniky, přiklánějí k tomu, že své sociální podniky zakládají jako samostatný právní subjekt komerčního sektoru, jeho poslání a zásady upravují v zakladatelské listině či smlouvě.

_______________________________

1 Dostupné na https://vlada.gov.cz/assets/ppov/rnno/dokumenty/studie_vyskocil_pro_web.pdf 
2 Dostupné na https://ceske-socialni-podnikani.cz/images/pdf/Vyhodnoceni_dotaznikove_setreni_2019.pdf

 

Text: Zuzana Palová

 
Článek byl vytvořen v rámci projektu Rozvoj ekosystému sociálního podnikání (RESP), registrační číslo - CZ.03.02.02/00/22_004/0001397.  

Kontakt

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Oddělení sociálního podnikání
Karlovo náměstí 1359/1, Praha 2
Projekt Rozvoj ekosystému sociálního podnikání
Tel.: 770 116 520
Kontaktní osoba:
Gabriela Kurková
Email: gabriela.kurkova@mpsv.cz 

eumpsv

Copyright 2025 © Ministerstvo práce a sociálních věcí, Rozvoj ekosystému sociálního podnikání (RESP), registrační číslo - CZ.03.02.02/00/22_004/0001397.