
Nový environmentální sociální podnik v srdci Prahy inspiruje k udržitelnosti
Environmentální sociální podnik Libre vznikl jako projekt organizace Zerowasters a zabývá se osvětou v oblasti ochrany životního prostředí. Tento podnik existuje teprve měsíc, ale našel si už mnoho stálých návštěvníků. Hlavní budova enviro podniku se nachází v ulici Pivovarnická 3 v Praze 8. Budova je rozdělena do tří částí - vzdělávací centrum, komunitní centrum a reuse centrum. Vzdělávací centrum pořádá workshopy a přednášky, komunitní centrum slouží k seznamování, k odpočinku a kreativní činnosti. Reuse centrum nabízí nevyužívané věci, které si můžete za menší poplatek koupit. Sociální podnik Libre jsme navštívili a popovídali si s Veronikou Nováčkovou, jednou ze zakladatelek Zerowasters.
Jaký je hlavní cíl Zerowasters?
Hlavní myšlenka je inspirovat lidi v tom, že se dají dělat věci jinak - udržitelně. Chceme lidem otevírat obzory a ukazovat cesty, které nejsou na první pohled vidět. Jsme si vědomi toho, že jsme malou kapkou v oceánu, ale přesto nám dává naše práce velký smysl.
Jakou spojitost má podnik Libre se Zerowasters?
V Zerowasters jsme šíření osvěty a vzdělávání chtěli dlouhodobě doplnit něčím konkrétním. U provozu reuse centra se krásně snoubí to, že můžeme propojit edukaci s konkrétní ukázkou, jak předcházet vzniku odpadu přímo v praxi.
Kdo přišel s nápadem založit Zerowasters?
Zerowasters vznikli kontinuálním přechodem z neziskovky Bezobalu. Řekli jsme si, že s koncem Bezobalu změníme i název neziskovky a uděláme novou neziskovku Zerowasters, jejíž záběr bude daleko širší a bude se týkat udržitelného přístupu k životu celkově, který jsme stejně už dlouho pod hlavičkou Bezobalu propagovali.
Jak byste podnik Libre charakterizovala?
Libre je propojením environmentálního, sociálního a ekonomického aspektu, což jsou nejdůležitější pilíře udržitelnosti.
Environmentální je obsaženo v reuse - znovupoužívání věcí a tedy předcházení vzniku odpadu a podpoře cirkulární ekonomiky.
Sociální hledisko je obsaženo v komunitním zázemí centra, i v tom, že zaměstnáváme paní znevýhodněnou na trhu práce. Každý druhý čtvrtek v měsíci zde také organizace Neposeda nabízí konzultace zdarma v sociálně právní oblasti.
Ekonomické hledisko je postavené na tom, že přinesené věci umyjeme, roztřídíme a pak je za menší částky nabízíme dále k prodeji, aby podnik alespoň částečně pokryl náklady na provoz.
Míříte osvětovou činnost vaší oragnizace na konkrétní věkovou skupinu?
Věkově to omezené nemáme, komunikujeme s žáky na školách, zaměstnanci firem i se širokou veřejností, podle mě tyto lidi spojuje šetrnost a odpovědnost k životnímu prostředí, kterou chtějí realizovat.
Kdyby měl člověk zájem se do vaší organizace přidat, nebo být dobrovolníkem, jakým způsobem vás může kontaktovat?
Máme Instagram, Facebook, lze nás kontaktovat i na našich webových stránkách zerowasters.cz. Libre je rozsáhlý projekt, ve kterém se postupně všechno rodí, a proto budeme moc rádi, pokud by se k nám chtěl někdo přidat a rozšířit naše řady.
Může vás člověk podpořit i jiným způsobem?
Na našem darovacím portálu darujme.cz máme seznam našich projektů, zde je možné darovat finance. Jsme rádi za jakoukoliv podporu především v konkrétních projektech.
Je možné si u vás objednat seminář a pokud ano, kde?
Ano, na zerowasters.cz máme výčet všeho, co nabízíme pro firmy, menší organizace, pro školy i pro jednotlivce.
Závěr autorky: Já osobně tento lifestyle vyzkouším. Půjdete do toho se mnou?
Text a foto: Diana Mráčková