2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Od obřích pneumatik k minitechnickým službám

2014 - 10 - 04

Od obřích pneumatik k minitechnickým službám

Nová Dědina je obec se 420 obyvateli na Kroměřížsku. Bydlí v ní i manželé Kubíčkovi s osmnáctiměsíčním synem Vojtěchem. Maminka Marcela je nyní na mateřské dovolené a tatínek Kamil se v loňském roce dal na podnikatelskou dráhu. Založil firmu Minitechnické služby.

Bylo to východisko z nouze. Dříve totiž sedm let pracoval v Mitasu Otrokovice, kde obsluhoval výrobní linku na pneumatiky o průměru 1,8 metru. Náročná fyzická práce nezůstala bez následků. Vážné degenerativní a trvalé poškození páteře upoutalo mladého dělníka na jeden rok na lůžko. Lékaři mu návrat k obřím pneumatikám rozhodně nedoporučili.

A tak si čtyřiatřicetiletý mladý muž požádal o živnostenský list a rozhodl se založit sociální podnik. Velkou oporou mu byla jeho manželka, která vystudovala ekonomii a před nástupem na mateřskou dovolenou se podílela na tvorbě řady investičních i neinvestičních projektů a v nejednom případě pomáhala také začínajícím podnikatelům na Kroměřížsku. Sama byla zvědavá, zda manželovi jako osobě samostatně výdělečné činné poskytne Evropský sociální fond finanční příspěvek z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Žádost k velké radosti Kubíčkovy rodiny byla vyřízena kladně, stejně jako požadavek na Integrovaný operační program pro nákup traktoru, mulčovacího zařízení, bubnové sekačky, autododávky a křovinořezu.

Kamil Kubíček nyní vstupuje do druhé jarní podnikatelské sezony. Ta první byla tak trochu rozkoukávací. Nechal vytisknout deset tisíc letáků s nabídkou služeb, rozvezl je po okolních obcích na Kroměřížku a Uherskohradišťsku. „Hodně pomohly i e-mailové nabídky obecním úřadům. Když se na ně obrátí místní občané, že chtějí posekat trávu, v případě, že nemají k dispozici své vlastní mechanizační prostředky, doporučí mé služby,“ uvedl Kamil Kubíček. „Naštěstí se už lidé vracejí. Jen zatelefonují, že chtějí pokosit pole jako loni a já už tam sám zajedu a práci vykonám. Zákazníci oceňují mulčování, kdy i z půl druha metru vysoké trávy posekáte drobný mulč a vytvoříte z něj pět centimetrů vysoký zelený koberec. Je to výborné hnojivo a majitel je spokojený, že se už o údržbu pozemku nemusí starat.“

Marcela Kubíčková chválí manželovu manuální dovednost. „V zimě si navrhl a také vyrobil radlici na sníh. Na traktoru i dalších mechanizačních strojích si sám zajišťuje servis. V nejednom případě už dovezl lidem i nábytek z brněnské Ikei a sám ho také poskládal. Je velmi pečlivý a to se dnes cení,“ dodala. Pevně věří, že Minitechnické služby (www.minitechsluzby.cz) se během pěti let (takovou má Kamil Kubíček stanovenu dobu udržitelnosti) pěkně rozjedou a budou dobře prosperovat i nadále.

Kubíčkovi však často při jednáních naráží na neznalost pojmu sociální podnik. „Tento název totiž není legislativně zakotven. Nemá nikde žádnou právní ochranu,“ tvrdí Marcela Kubíčková a srovnává postavení sociálního podniku s chráněnými dílnami s možností náhradního plnění. Ve své praxi poznala několik gigantických firem, které si pomoci chráněné dílny vytvořily na našem trhu obrovský byznys. „Přitom nemají povinnost se o zaměstnance se zdravotním postižením starat (například je dále vzdělávat) a nemusí odvádět 51 procent zisku zpět do firmy jako sociální podnik. Kdyby stejná legislativní pravidla platila pro chráněné dílny i pro sociální podnik, bylo by to spravedlivější,“ tvrdí Marcela Kubíčková.

Autor: Libuše Miarková, Moravská tisková agentura

www.minitechsluzby.cz