2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

V kopřivnickém Manu Manu si zakládají na originalitě

2014 - 04 - 04

V kopřivnickém Manu Manu si zakládají na originalitě

Mladá maminka Eva Arnošt se před dvěma lety potýkala s problémem najít si zaměstnání po mateřské dovolené. Největším strašákem pro ni byla stereotypní práce v kanceláři. Se svým kamarádem Radimem Příhodou se rozhodli, že založí v Kopřivnici sociální podnik a budou tak pomáhat lidem.

„Oba máme velmi blízko k umění, Radim fotografuje, já píšu automatické texty. Když jsme se od známých dozvěděli, že existuje možnost získat finanční podporu prostřednictvím výzvy číslo třicet z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, dostali jsme nápad vytvořit Designovou dílnu Manu Manu,“ vysvětluje Eva Arnošt, manažerka projektu. Největším problémem, se kterým se museli v prvním roce fungování potýkat, byl výběr zaměstnanců. „Vytvořili jsme jedno místo pro zdravotně handicapovaného muže a druhé pro sociálně vyloučenou osobu. Z počátku se nám však stávalo, že nebyli schopní navyknout si na pracovní koloběh a často do ateliéru vůbec nepřišli. Situaci se podařilo stabilizovat zhruba před rokem. Nyní spolupracujeme s devětadvacetiletým Norbertem, trpícím po pádu z výšky problémy s páteří a téměř třicetiletou Zuzanou, která pochází ze sociálně znevýhodněné oblasti,“ říká Eva Arnošt a zdůrazňuje, že velmi důležitým prvkem jejich podnikání je právě pomoc lidem v malém městě Kopřivnice, odkud oba zaměstnanci pocházejí. „Samozřejmě, že by bylo lepší založit sociální podnik například v Brně. My jsme však chtěli zůstat věrni regionu a vedení radnice nám vyšlo velmi vstříc. Nejen zakázkami na výrobu propagačních tašek a triček, ale také sníženým nájmem přímo v budově městského úřadu. V současné době, kdy nám finanční podpora z operačního programu končí, ateliér stěhujeme do nedalekých vlastních prostor,“ dodává.

Dílna se původně zaměřovala pouze na výrobu uměleckých rámečků a fotografií. Postupně však nabídku rozšířila o sítotisk, tvorbu na CNC frézce či vakuové lití. Nejdůležitějším prvkem tvorby je originalita, proto nečekejte žádné vzorníky či sériovou výrobu. „Každé dílo je unikátní. Snažíme se vyjít vstříc všem zákazníkům a nenutíme je k osobní návštěvě. Všechno zařizujeme prostřednictvím internetu a telefonu, v případě potřeby za nimi rádi zajedeme. V minulém roce jsme například zhotovili rámečky pro výstavu Asociace fotografů a uživatelů temných komor. Za největší díla však považujeme desénové betonové panely, které informují o posunu bludných kamenů na území našeho kraje.“

Kopřivnické Manu Manu je ukázkovým příkladem úspěšného podniku, který myslí sociálně. „Ze začátku jsme se často setkávali s nedostatečnou informovaností lidí a také s problémem, že pojem sociální podnik není v legislativě dostatečně definován. Často se zákazníci ptali, co to vlastně znamená. Nyní se již vracejí a doporučují naše služby svým známým. Po dvou letech fungování mohu říci, že jsme na trhu našli své místo,“ uvedla na závěr Eva Arnošt.

Text a foto: Vendula Holendová, Moravská tisková agentura

www.manumanu.cz