2017 - 03 - 07

AKTUÁLNĚ výzva 129: Podpora sociálního podnikání

Příjem žádostí o podporu byl zahájen 30. 6. 201. K dispozici je 150 000 000 Kč. Oprávněnými žadateli jsou OSVČ, obchodní korporace a nestátní neziskové organizace. 

Podpora...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 05 - 06

Desítky zástupců sociálního podnikání se shodly na tom, že jiná ekonomika je možná

24. května se sešlo na 80 účastníků z celé republiky, kteří debatovali a sdíleli zkušenosti v oblasti sociální solidární ekonomiky. Fórum Jiná ekonomika je možná představilo...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 15 - 05

Aktuálně OP Zaměstnanost

Výzva č. 129 na podporu sociálního podnikání  bude vyhlášená 30. 6. 2017.

Vaše projektové žádosti, podnikatelské plány a dotazy týkající se pravidel výzvy můžete...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 21 - 03

Aktuálně Finační nástroje: Veřejná zakázka

Dne 17. 3. 2017 byla vyhlášena zakázka na předběžné posouzení pilotního využití finančních nástrojů v OPZ. Více informací zde.

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Kroměřížská Krajanka pomáhá nezaměstnaným

2014 - 27 - 03

Kroměřížská Krajanka pomáhá nezaměstnaným

KROMĚŘÍŽ - Letos v březnu oslavila kroměřížská Krajanka první výročí od svého založení. Farmářská prodejna v ulici Generála Svobody dává šanci dlouhodobě nezaměstnaným lidem. V prodejně se dosud vystřídalo sedm žen. Mezi nimi i mladá cukrářka z nedaleké vesnice, která po vyučení pět let marně hledala uplatnění.

Květinové jízdní kolo s reklamní cedulí před sympatickým obchůdkem upozorňuje kolemjdoucí zákazníky, že je Krajanka sociální podnik. Mnozí zákazníci se žen za pultem ptají, co to znamená. Dokonce se někteří dotazovali, zda se zde vyplácejí i sociální dávky. Bronislava Šafaříková lidem vysvětluje, na jakém principu firma funguje. Především ji mohla založit díky projektu Evropské unie, konkrétně operačnímu programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Tato finanční podpora Krajance umožňuje lidem restart do pracovního života. Cílovou skupinou jsou zejména obyvatelé okolních malých vesnic: rodiče po rodičovské dovolené, dlouhodobě nezaměstnaní nad 50 let a také absolventi středních škol a učilišť.

Kdo tvoří klientelu první farmářské prodejny v Kroměříži? Podle Bronislavy Šafaříkové jsou to zejména mladí lidé, rodiny s malými dětmi i další zákazníci, kteří dbají na zdravou a kvalitní výživu a upřednostňují regionální potraviny. Ty na regálech převažují. Tradičně mezi ně patří mléčné produkty z rodinné farmy Zdeňka v Hustopečích nad Bečvou, ovčí sýry od manželů Hrdličkových, Báťkovy bylinné sirupy z Olomouce, pečivo od místních pekařů, brambory a kysané zelí z Chropyně, mošt z Hostětína a produkty dalších farem z okolí, Jeseníků a Beskyd.  Bronislava Šafaříková se snaží preferovat výrobky oceněné v různých regionálních soutěžích zaměřených na kvalitu.

Projekt Evropské unie je pro Krajanku stanoven na dva roky. Co s ní bude dál? Udrží se v nelehké konkurenci na místním trhu? „Už nyní na pravidelných poradách řešíme budoucnost Krajanky,“ uvedla Bronislava Šafaříková. „Rozjíždíme elektronický obchod, v němž nabízíme 380 produktů, rozšiřujeme sortiment v lahůdkovém oddělení s bagetami, obloženými chlebíčky a kávou. Navázali jsme spolupráci s několika místními firmami, pro které zajišťujeme cateringové služby,“ uvedla majitelka Krajanky, které velmi záleží na perspektivě sociálního podniku. Však také zodpovědně naplňuje jeden z jeho hlavních pilířů a minimálně 51 procent zisku vrací do rozvoje firmy. „Díky finanční pomoci Evropské unii  rozvíjíme podnikatelské aktivity, které kromě tvorby zisku mají i své nezanedbatelné sociální cíle a společenské hodnoty,“ uvedla Bronislava Šafaříková.

Seminář o sociálním podnikání

O své poznatky ze sociálního podnikání se Krajanka chce podělit i s dalšími občany v regionu.  Společně s představiteli kroměřížského 1. Selského pivovárku, který byl loni také založen na bázi ekonomického sociálního podnikání, pořádá v sobotu 12. dubna 2014 od 13 hodin v kroměřížské knihovně seminář. Zájemci se na něj mohou přihlásit prostřednictvím webu www.krajankasp.cz.

Zdroj: www.novinky.cz