2017 - 03 - 07

AKTUÁLNĚ výzva 129: Podpora sociálního podnikání

Příjem žádostí o podporu byl zahájen 30. 6. 201. K dispozici je 150 000 000 Kč. Oprávněnými žadateli jsou OSVČ, obchodní korporace a nestátní neziskové organizace. 

Podpora...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 05 - 06

Desítky zástupců sociálního podnikání se shodly na tom, že jiná ekonomika je možná

24. května se sešlo na 80 účastníků z celé republiky, kteří debatovali a sdíleli zkušenosti v oblasti sociální solidární ekonomiky. Fórum Jiná ekonomika je možná představilo...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 15 - 05

Aktuálně OP Zaměstnanost

Výzva č. 129 na podporu sociálního podnikání  bude vyhlášená 30. 6. 2017.

Vaše projektové žádosti, podnikatelské plány a dotazy týkající se pravidel výzvy můžete...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 21 - 03

Aktuálně Finační nástroje: Veřejná zakázka

Dne 17. 3. 2017 byla vyhlášena zakázka na předběžné posouzení pilotního využití finančních nástrojů v OPZ. Více informací zde.

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Mléčný bar Naproti v Ostravě pomáhá handicapovaným

2014 - 19 - 03

Mléčný bar Naproti v Ostravě pomáhá handicapovaným

OSTRAVA - V dětství Olga Rosenbergerová milovala návštěvy mléčné jídelny v centru Ostravy, kam často chodila s maminkou. Když před několika lety přemýšlela, jakým způsobem zaměřit sociální podnikání, měla jasnou volbu. Počátkem roku 2012 Družstvo Naproti otevřelo v Zeyerově ulici mléčný bar.

Brzy si získal stálou klientelu a dostal se do povědomí široké veřejnosti. Navázal na klasické mléčné jídelny, které byly ještě před několika desetiletími velmi populární. Bylo však třeba přizpůsobit sortiment požadavkům moderní doby a zaměřit se na přípravu výrobků z kvalitních regionálních potravin.

Mléčný bar spolupracuje s lidmi s omezenou pracovní schopností. „Nalézt zaměstnání pro handicapované občany je v Moravskoslezském kraji velmi obtížné. V Asociaci Trigon, kterou vedu, se jim snažíme pomáhat a zapojujeme je do běžného pracovního procesu, což se bohužel ne vždy daří,“ doplnila Olga Rosenbergerová, která byla oceněna titulem Žena regionu Moravskoslezského kraje.

Všichni zdravotně znevýhodnění uchazeči o práci museli nejprve projít důkladnými psychologickými testy, aby se ukázalo, jsou-li na tuto práci připraveni. Nedílnou součástí přijímacího řízení byl také test manuální zručnosti, u kterého nechybělo například zjištění schopnosti namazat chleba. „Běžné činnosti se zaměstnanci často trénujeme, za dva roky existence baru se velmi posunuli a to nejen v profesním, ale také soukromém životě,“ uvedla Olga Rosenbergerová.

Velkou životní změnou byla práce v Mléčném baru Naproti pro Michaelu Stařinskou, vyučenou kuchařku a maminku šestiletého Adámka a tříletého Honzíka. Po narození dětí se potýkala se sociální fóbií a díky příjemnému kolektivu postupně dokázala své problémy překonat.  Zákazník tuto zábranu neodhalí, protože Michaela rozdává při obsluze úsměvy a radost na každém kroku.

Tři naleštěné vitríny baru přímo vybízejí k ochutnání dobrot. V široké nabídce nechybí ovocné poháry, koláče, gruzínské dorty, slané i sladké palačinky, deset druhů kávy či čaj z čerstvé máty. Číšník Ondřej Pokluda, který trpí lehčí formou invalidity, hostům rád doporučuje palačinku se špenátem a parmezánem. Do práce se těší, je rád, že našel jako vyučený kuchař uplatnění v příjemném a kamarádském kolektivu.  Největší frmol zde panuje vždy kolem poledne, kdy si mnoho zákazníků odskočí na lehký a chutný oběd. O oblíbenosti svědčí také zápisy v knize hostů. Terezie z Hradce nad Moravicí sympatickému jedenáctičlennému osazenstvu Mléčného baru Naproti ocenila úžasnou atmosféru při její narozeninové oslavě. Desítky dalších návštěvníků vyjádřily poděkování a pochvalu za příjemné prostředí, chutný jídelníček a milou obsluhu.

Rok 2014 začali v tomto sympatickém podniku, jehož zaměstnanci spolu s vedením myslí a jednají sociálně,  s novým menu. V pátek 28. února 2014 ho ochutnali novináři a další vážení hosté. Pro jejich chuťové buňky personál připravil italskou mrkvovou polévku, piadina s ovčím sýrem a rukolou či panna cottu s lesním ovocem. „V současné době je pro nás nejdůležitější stabilizovat náš podnik a upravit sortiment tak, abychom byli na trhu ojedinělí,“ sdělila novinářům Olga Rosenbergerová. Velkou pomocí jim zajisté bude nový automobil Škoda Roomster, jehož zakoupení umožnila Nadace ČEZ.

Autor: Vendula Holendová - Moravská tisková agentura Ostrava

www.naproti.com