2017 - 21 - 03

Aktuálně Finační nástroje: Veřejná zakázka

Dne 17. 3. 2017 byla vyhlášena zakázka na předběžné posouzení pilotního využití finančních nástrojů v OPZ. Více informací zde.

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 19 - 03

Semináře pro žadatele do výzev MPSV: Jak připravit podnikatelský plán a Marketing v praxi sociálního podnikání

Aktuálně se můžete již nyní registrovat na Semináře pro žadatele do výzev MPSV na sociální podnikání

1) K tvorbě podnikatelského plánu pro sociální podnik “Jak připravit... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 16 - 01

SozialMarie uzávěrka 24.1.

Soutěž SozialMarie je letos vyhlašovaná již potřinácté: Hledáme výjimečné a ocenění hodné projekty, které dávají inovační odpověď na aktuální společenské výzvy.

V...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 13 - 12

10.1. 2017 - Seminář Praha - Jak založit sociální podnik a dobře napsat podnikatelský plán

Využijte možnost dozvědět se více o sociálním podnikání, o novinkách v této oblasti a o chystaných možnostech financování rozjezdu vašeho sociálního podnikání.

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Sociální družstvo Podané ruce pečuje o klienty v domácím prostředí

2014 - 12 - 03

Sociální družstvo Podané ruce pečuje o klienty v domácím prostředí

ZUBŘÍ - Letos o Velikonocích oslaví Antonie Šuplerová ze Zubří devadesáté narozeniny. Bydlí sama ve starobylé dřevěné valašské chaloupce na okraji města. Strávila zde celý svůj život a nedovede si představit, že by se na stáří stěhovala někam jinam.

Požehnaný věk přináší nejeden zdravotní problém, s nímž však usměvavá seniorka není osamocena. Zejména o víkendu ji navštěvují děti a přes týden jí pomáhají Podané ruce. Pod tímto názvem založila sociální družstvo Šárka Dořičáková ze Zubří, v němž se zaměřuje na poskytování pečovatelské služby a osobní asistence lidem se zdravotním postižením a seniorům. „Našim cílem je pomoci spoluobčanům, aby ve svém domácím prostředí mohli spokojeně bydlet a vést plnohodnotný život,“ uvedla Šárka Dořičáková, která se této bohulibé činnosti ujala v roce 2008. Že jde správným směrem, ukazuje skutečnost, že klientů jí rok od roku přibývá.

Patří k nim i Antonie Šuplerová. Od pondělí do pátku jí řidič z družstva Podané ruce přiváží oběd. Dopoledne vyzvedne 60 jídlonosičů, které mu naplní kuchařky z Gumáren Zubří, a rozveze je klientům. „Porce jsou to veliké, vybírám si z nabídky tří jídel a jsem spokojena,“ uvedla seniorka a ukázala nám na plotně krbu dva kastrůlky s polévkou a ještě několika buchtičkami s krémem, které na oběd nesnědla a pochutná si na nich večer.

Bývá zvykem, že po obědě si starší lidé rádi zdřímnou. Ne však Antonie Šuplerová, která ve třináct hodin obvykle vítá další návštěvu. Od pondělí do pátku k ní přichází pečovatelka z Podaných rukou Jana Kulišťáková. Pomůže paní Antonii s osobní hygienou, nanosí jí z kůlny dřevo ke krbu, umyje nádobí, vynese odpadky, pozametá a pouklízí, v zimě rozhrne sníh. Ženy si najdou i chvilku na popovídání. Denně takto spolu stráví jednu hodinu. Poté se rozloučí a Jana Kulišťáková míří za dalšími klienty, kteří na její podanou ruku čekají. A to nejen od pondělí do pátku, ale i o víkendech. „Máme jednu klientku s Alzheimerovou nemocí. Nikoho nemá, je úplně sama. Naše osobní asistenka, která celý život pracovala jako zdravotní sestra, s ní dokonce strávila i Štědrý večer, zazpívaly si koledy a bylo jim spolu dobře,“ zavzpomínala na minulé Vánoce Šárka Dořičáková.

Tím, že Podané ruce poskytují služby nepřetržitě, zájem o jejich asistenční a pečovatelské služby narůstá. Družstvo se postupně rozvíjí a zkvalitňuje. Letos poprvé obdrželo dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky „Konečně mohu naše pracovnice lépe ohodnotit a tím pádem ještě více motivovat,“ uvedla Šárka Dořičáková, která se svými praktickými poznatky seznámila účastníky nedávného semináře o sociálním podnikání ve Zlíně. Uspořádal ho 19. února 2014 Krajský úřad Zlínského kraje ve spolupráci se společností P3-People, Planet, Profit. Šárka Dořičáková v této organizaci působí jako ambasadorka pro Zlínský a Olomoucký kraj a nemalou měrou se podílí na zavádění inovativních přístupů v sociálním a prospěšném podnikání na střední Moravě.

 

Text a foto: Libuše Miarková, Moravská tisková agentura