2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Sociální družstvo Podané ruce pečuje o klienty v domácím prostředí

2014 - 12 - 03

Sociální družstvo Podané ruce pečuje o klienty v domácím prostředí

ZUBŘÍ - Letos o Velikonocích oslaví Antonie Šuplerová ze Zubří devadesáté narozeniny. Bydlí sama ve starobylé dřevěné valašské chaloupce na okraji města. Strávila zde celý svůj život a nedovede si představit, že by se na stáří stěhovala někam jinam.

Požehnaný věk přináší nejeden zdravotní problém, s nímž však usměvavá seniorka není osamocena. Zejména o víkendu ji navštěvují děti a přes týden jí pomáhají Podané ruce. Pod tímto názvem založila sociální družstvo Šárka Dořičáková ze Zubří, v němž se zaměřuje na poskytování pečovatelské služby a osobní asistence lidem se zdravotním postižením a seniorům. „Našim cílem je pomoci spoluobčanům, aby ve svém domácím prostředí mohli spokojeně bydlet a vést plnohodnotný život,“ uvedla Šárka Dořičáková, která se této bohulibé činnosti ujala v roce 2008. Že jde správným směrem, ukazuje skutečnost, že klientů jí rok od roku přibývá.

Patří k nim i Antonie Šuplerová. Od pondělí do pátku jí řidič z družstva Podané ruce přiváží oběd. Dopoledne vyzvedne 60 jídlonosičů, které mu naplní kuchařky z Gumáren Zubří, a rozveze je klientům. „Porce jsou to veliké, vybírám si z nabídky tří jídel a jsem spokojena,“ uvedla seniorka a ukázala nám na plotně krbu dva kastrůlky s polévkou a ještě několika buchtičkami s krémem, které na oběd nesnědla a pochutná si na nich večer.

Bývá zvykem, že po obědě si starší lidé rádi zdřímnou. Ne však Antonie Šuplerová, která ve třináct hodin obvykle vítá další návštěvu. Od pondělí do pátku k ní přichází pečovatelka z Podaných rukou Jana Kulišťáková. Pomůže paní Antonii s osobní hygienou, nanosí jí z kůlny dřevo ke krbu, umyje nádobí, vynese odpadky, pozametá a pouklízí, v zimě rozhrne sníh. Ženy si najdou i chvilku na popovídání. Denně takto spolu stráví jednu hodinu. Poté se rozloučí a Jana Kulišťáková míří za dalšími klienty, kteří na její podanou ruku čekají. A to nejen od pondělí do pátku, ale i o víkendech. „Máme jednu klientku s Alzheimerovou nemocí. Nikoho nemá, je úplně sama. Naše osobní asistenka, která celý život pracovala jako zdravotní sestra, s ní dokonce strávila i Štědrý večer, zazpívaly si koledy a bylo jim spolu dobře,“ zavzpomínala na minulé Vánoce Šárka Dořičáková.

Tím, že Podané ruce poskytují služby nepřetržitě, zájem o jejich asistenční a pečovatelské služby narůstá. Družstvo se postupně rozvíjí a zkvalitňuje. Letos poprvé obdrželo dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky „Konečně mohu naše pracovnice lépe ohodnotit a tím pádem ještě více motivovat,“ uvedla Šárka Dořičáková, která se svými praktickými poznatky seznámila účastníky nedávného semináře o sociálním podnikání ve Zlíně. Uspořádal ho 19. února 2014 Krajský úřad Zlínského kraje ve spolupráci se společností P3-People, Planet, Profit. Šárka Dořičáková v této organizaci působí jako ambasadorka pro Zlínský a Olomoucký kraj a nemalou měrou se podílí na zavádění inovativních přístupů v sociálním a prospěšném podnikání na střední Moravě.

 

Text a foto: Libuše Miarková, Moravská tisková agentura