2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

O kavárně Vesmírně s Lenkou Annou Ficovou

2013 - 03 - 10

O kavárně Vesmírně s Lenkou Annou Ficovou

Kavárna Vesmírna provozována občanským sdružením Máme otevřeno? prochází nyní těžkým obdobím. Na jejích webových stránkách se ocitl hanlivý článek o současné provozovatelce Lence Anně Ficové, který by si nikdo do rámečku nedal. Autory textu byli, podle paní Ficové,  bývalí zaměstnanci. Zeptala jsem se jí, co se vlastně ve Vesmírně nyní děje.


V jaké situaci se nyní Vesmírna nachází?
Po minulém vedení tu zůstala spousta dluhů, přišla jsem sem jako zvolený předseda správní rady v březnu. S tím, že tu je asi 300 000 dluhů. Zjistila jsem, že ve skutečnosti je tu ¾ milionu dluhů. Stáhla jsem to o dvě třetiny. Při nástupu jsem provedla celou rekonstrukci účetnictví, které nebylo v pořádku. Bohužel jsme nyní v exekučním řízení, ale v téhle chvíli to nemáme z čeho zaplatit. Jsme nezisková organizace, já sama zde pracuji zadarmo. Bohužel se nám stalo, že jsme byli nuceni proplatit některé mzdy později, jedna nám ještě zbývá.  

Co znamená v realitě exekuční řízení?
Budeme mít obstavený účet, na kterém je teď 17 korun, někdo provede soupis majetku s následným odprodejem, nebo dlužnou částku uhradíme dohodou.

Povězte mi o začátcích a původních ideách.
Občanské sdružení  Máme otevřeno? vzniklo před 15ti lety. Prvotní záměr byl postarat se o děti s mentálním postižením během volného času, první program bylo najít vhodné kroužky pro tyto děti a asistenční doprovod na ně, později se služby rozšířily o osobní asistenci, o program profesního poradenství. Nejdříve bylo sdružení zaměřeno na osoby s mentálním postižením, později i s jakýmkoliv  jiným postižením. Naše současné volnočasové aktivity jsou společenské, jsou určeny všem, nevylučujeme osoby s jiným postižením, nebo zdravé. Od října zde budou probíhat kurzy, které jsou určeny všem.

Jakou činnost provozujete?
Máme jí rozdělenou na tři balíčky: 1/ balíček sociálních služeb, 2/ balíček volnočasových aktivit, kam spadají kurzy, ke kterým se po letech vracíme 3/ společenské akce – večírky, ples

Vesmírna funguje jako tréninkové pracoviště? Pro lidi z ústavů?
Ano. Zájemce o práci zde pracuje na zkrácený úvazek za pomocí profesionálních zaměstnanců a osobního trenéra. Během jednoho roku může získat potřebné dovednosti a zajímat se o zaměstnání na otevřeném trhu práce.V současné době zde pracuje pět klientů.

Po roce tréninku klientům píšete posudek?
Ano, dostává doporučení a kontaktujeme zaměstnavatele.

Stalo se Vám, že jste museli nějakého pracovníka propustit?
Stal se nám případ, že jsme klientovi umožnili přechod na jiný druh práce, který lépe zvládá a víc mu tím pádem vyhovuje. Nezáleží na tom, v čem člověk uspěje, ale je důležité vědomí, že je potřebný.

Jak vycházejí zdraví zaměstnanci s handicapovanými?
Velmi dobře. Měli jsme jiný problém: Naše kuchařka Julinka, která je Rómka, se setkala s projevy rasismu u našich dvou bývalých zaměstnanců. Ona zrovna, má úžasný vztah ke klientům – tu potřebnou vlídnost a trpělivost. Vždy si pro ně najde čas.

Jaké máte plány?
My neplánujeme, my realizujeme! Možností je snížení počtu zaměstnanců, zařazení komerčních aktivit, což jsou například kurzy, jejichž lektoři je povedou zdarma. Naštěstí existuje mnoho lidí, přátel, kteří jsou ochotni nám pomoci.

Pro koho jsou kurzy určeny? Jaký je o ně zájem a kdy začnete?
Pro kohokoliv, i pro náhodného hosta. Pokud by byly určeny pouze pro postižené, znamenalo by to je zakonzervovávat.  A proč zakonzervovávat někoho, kdo již zakonzervovaný je. To je nesmysl. Jde o to se otevřít do široka. Od října začínáme s klasickými tanečními – kurz je určen pro deset párů. Již nyní máme přihlášených pět párů, z toho jeden vozíčkář. A to nás velmi těší.

Vraťme se ke krizi v kavárně, jaký je vývoj?
Když jsem kavárnu přebírala, všichni tvrdili jak je prodělečná, zadlužená a ve strašném stavu. V minulosti se tu vyměnili tři provozní a všichni tvrdili to samé. Rozhodla jsem se ekonomickou stránku přehodit na barmana, bez provozního a zjistili jsme, že rozhodně není prodělečná. Dokáže si na sebe vydělat. Nyní si vyhrnujeme rukávy a budeme malovat, aby v říjnu při zahájení kurzů byla kavárna již v novém kabátku. Kuchyně bude velmi rozmanitá, strava pro vitariány bude doplňkem pro běžné strávníky. Plánujeme po splacení dluhů vytvořit sociální firmu, regulérně zaměstnat osoby s  handicapem. Mohla by to být pro klienty motivace.

Jak jste se do Vesmírny dostala?
Nebyl to plán, náhodou jsem se přichomýtla v období krize, vnutila jsem se na valnou hromadu a rozhodla se s tím něco udělat.
Nelituji toho. Cokoliv do vesmíru vypustíte, tak se vám to vrátí.

Autor: Silvie Tombová

( Pozn.: fakta nejsou ověřená z jiných zdrojů. )