2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Cesta do Polska část 9. - Cieszyn, sociální podnik nadace Być Razem

2013 - 19 - 03

Cesta do Polska část 9. - Cieszyn, sociální podnik nadace Być Razem

Poslední sociální podnik v Polsku, který jsme navštívili během naší spětidenní cesty, sídlí v polském Těšíně (Cieszyn), kousek od hranice s Českou republikou. Provozuje jej Nadace rozvoje sociálního podnikání „ Być Razem” (v překladu „Být spolu“) v areálu bývalé továrny na výrobu barev.

Opuštěný areál, který byl v dezolátním stavu, město Cieszyn před několika lety opravilo a částečně vybavilo v rámci projektu spolufinancovaného Evropskou unií. Poté jej pronajalo nadaci. „Od tohoto okamžiku si musíme na sebe sami vydělat. Nedostáváme z městské pokladny žádné dotace“, řekl nám místopředseda Dariusz Bożek, jenž nás seznámil s historií i současností podniku. Aby v opravených halách bylo možné začít provozovat výrobní činnost, bylo třeba je dovybavit. Nadace neměla žádnou historii, proto, aby mohla dostat bankovní úvěr, zaručili se za něj svým osobním majetkem členové předsednictva.

Mohli jsme si prohlédnout celý areál, v němž je několik dílen: prádelna, truhlárna, krejčovská dílna a zámečnická dílna. Pracují v nich lidé zdravotně postižení a také bezdomovci, kteří našli novou šanci v Centru sociální edukace, jehož zakladatelem (stejně jako i zakladatelem nadace) je Sdružení vzájemné pomoci „Być Razem“. Vesměs, dle objemu zakázek, jsou najímaní na základě dohod o pracovní činnosti nebo o provedení práce.

V areálu fungují také tři samostatná sociální družstva, která využívají zázemí a poradenství nadace „Być Razem“. Jedno z nich zajišťuje stravování pro pracovníky podniku a cateringové služby. Poradenská a školicí činnost pro nově vznikající subjekty sociální ekonomiky, jak rovněž organizace studijních návštěv je jednou z důležitých činností nadace.

Organizace dokázala, že sociální podnik nemusí být pouze dodavatelem jednoduchých služeb, případně subdodavatelských prací. „Již dlouho jsme snili o výrobě vlastního produktu od začátku až do konce“, prozradil Dariusz Bożek. To se povedlo díky mezinárodnímu projektu, v jehož rámci studenti designu z Polska a Izraele navrhli několik zajímavých dárkových předmětů z přírodních materiálů, vesměs ze dřeva a kovu. Projekty tvořili speciálně pro nadaci „Być Razem“. Ty nejzajímavější začala nadace vyrábět ve svém sociálním podniku. Výrobky jsou dodávány pod značkou Well Done, jež je chráněna. Tyto pozoruhodné, umělecky pojaté drobné užitkové předměty (např. svícen ve tvaru stromečku nebo dvojitá pokladnička–prasátko) kupují především firmy jako dárky pro své obchodní partnery.

 

Autor: Danuta Chlupová