2017 - 03 - 07

AKTUÁLNĚ výzva 129: Podpora sociálního podnikání

Příjem žádostí o podporu byl zahájen 30. 6. 201. K dispozici je 150 000 000 Kč. Oprávněnými žadateli jsou OSVČ, obchodní korporace a nestátní neziskové organizace. 

Podpora...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 05 - 06

Desítky zástupců sociálního podnikání se shodly na tom, že jiná ekonomika je možná

24. května se sešlo na 80 účastníků z celé republiky, kteří debatovali a sdíleli zkušenosti v oblasti sociální solidární ekonomiky. Fórum Jiná ekonomika je možná představilo...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 15 - 05

Aktuálně OP Zaměstnanost

Výzva č. 129 na podporu sociálního podnikání  bude vyhlášená 30. 6. 2017.

Vaše projektové žádosti, podnikatelské plány a dotazy týkající se pravidel výzvy můžete...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 21 - 03

Aktuálně Finační nástroje: Veřejná zakázka

Dne 17. 3. 2017 byla vyhlášena zakázka na předběžné posouzení pilotního využití finančních nástrojů v OPZ. Více informací zde.

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Elekce pod křídly Farní charity Česká Lípa (FCH CL)

2013 - 19 - 03

Elekce pod křídly Farní charity Česká Lípa (FCH CL)

Sociální podnik Elekce s. r. o. založila Eva Ortová (36 let), která stojí v čele Farní charity Česká Lípa už od jejího počátku. Důvod byl nabíledni. Farní charita v rámci své chráněné dílny zabývající se zahradnickými a úklidovými pracemi má množství zakázek, ale na některé práce zaměstnanci nestačí fyzicky. Rozhodla se založit sociální podnik, zaměstnat dlouhodobě nezaměstnané a jinak sociálně vyloučené osoby avšak bez zdravotního handicapu.

Diecézní charita Litoměřice, jakožto nadřízený orgán FCH CL, však nové podnikatelské aktivity nedoporučila realizovat. Ale Eva Ortová se nevzdala. Sepsala projekt se svým švagrem a podali ho za sebe. Eva měla bohaté zkušenosti z Farní charity, snažila se tedy v rámci projektu eliminovat co nejvíc krizových situací. Jako například: aby si pracovník nemohl odnést něco z majetku firmy nebo v pracovní době lenošit. Věděla, že budou pracovat s křovinořezy, pilami a jinými drahými nástroji. Na potřetí byl projekt v roce 2012 přijat a schválen.

Začátky by Elekce bez Farní charity asi vůbec nepřežila. Spojení s chráněnou dílnou se ukázalo jako velmi funkční. Lidé v chráněné dílně jsou prověřenými pracovníky, kteří si své práce velmi cení. Mají vysoké pracovní nasazení, nikde nelelkují a neposedávají. Jejich počínání motivovuje i pracovníky Elekce ke stejnému tempu a výkonům.

Na společných zakázkách se práce rozdělují podle fyzických možností, zaměstnanci Elekce sekají, řežou a odklízejí těžké kusy, zaměstnanci chráněné dílny hrabou, odvážejí trávu, plejí, zametají.

Eva Ortová má radost, že se podařila dobrá věc, ale ani společnost Elekci, ani Farní charitu nepovažuje za dílo své, ale za dílo Boží. V šestnácti letech začala se svým budoucím mužem a švagrem chodit na katechismus a nechali se pokřtít. Později ji pan farář navrhl založit Farní charitu, která v místě nebyla. Eva se v roce 1999 výzvy chopila a dnes charita čítá cca 60 zaměstnanců. Víra Evu Ortovou inspiruje, hledá ji v každodenních skutcích. Dbá na to, aby potlačila své ego a věci dělala s vnitřní pokorou, tak jak si žádá Bůh.

www.elekce.cz

 

Autor: Vendula Kubín