2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Zámecká sociální palačinkárna

2016 - 09 - 02

Zámecká sociální palačinkárna

V Děčíně se na zámek dostanete barokní Dlouhou jízdou, ojedinělou přístupovou cestou svého druhu v Česku. Je lemovaná slepými arkádami a měří téměř 300 metrů. Nahoře minete Růžovou zahradu, kam se ještě nezapomenete podívat později. Přes most dorazíte na čerstvě zrenovované nádvoří a vybíráte z různých druhů prohlídkových tras. Anebo rovnou zamíříte do zámecké kavárny. Není to lecjaký podnik: jedná se o sociální kavárnu-creperii Na cestě.

K načerpání sil poslouží fairtradová káva, k osvěžení domácí limonáda, hladoví mají na výběr z různých druhů palačinek na sladko i na slano. K mání je i zmrzlina. Záleží jen na ročním období a chuti návštěvníka. Samozřejmostí je obědové menu a čaje od známého děčínského bylinkáře Valdemara Grešíka.
Obyvatelé města mají také možnost ochutnat z pestré nabídky kulturních akcí – od přednášek, výstav, čtení po koncerty a promítání. Na cestě pořádala i tematické týdny s gurmánskými ochutnávkami.

Na cestě není jen završením barokní Dlouhé jízdy za mostem, ale i průvodcem na cestě do pracovního života pro zdravotně znevýhodněné osoby. Jedná se o tréninkovou kavárnu-palačinkárnu s chráněnými pracovními místy. Provozuje ji nezisková organizace Slunečnice o.s., která v Děčíně působí od roku 2003. Poskytuje sociální služby lidem s mentálním a zdravotním postižením. Usiluje také o integraci osob s postižením do společnosti a pomáhá jim při zajišťování důstojných podmínek k životu. K těm patří i pracovní uplatnění. Organizace nabyla zkušenosti už v roce 2006, kdy v Děčíně rozjela provoz chráněné grafické dílny.

Vedoucí projektu tréninkové kavárny v jedinečném prostředí děčínského zámku a ředitelka Slunečnice Šárka Zimová Dostálová má s prací s postiženými lidmi dlouhodobé zkušenosti. Věnuje se jí už od roku 1993 a kavárna Na cestě je její srdeční záležitost. „To, že se nám podařilo odbourat předsudky a společenská stigmata postižených natolik, že mohou pracovat v běžných zaměstnáních jako plnohodnotní lidé, považuji za obrovský úspěch,“ vysvětluje paní Zimová Dostálová.

Provoz palačinkárny byl realizován díky finančním prostředkům z Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost. Svým dílem však také přispělo vedení Zámku Děčín. Ten procházel dlouhodobou renovací a bylo žádoucí myslet nejen na kvalitní kulturní vyžití turistů a obyvatel Děčína, ale i náležitý gastronomický zážitek se sociální přidanou hodnotou. Voilá – na zámku se objevila téměř francouzská creperie. „Nedávno se na nádvoří otevřela i restaurace. Měli jsme obavy, jak to ovlivní náš provoz. Mile nás však překvapilo, že hostů neubylo. Stále se k nám vracejí, z čehož mám obrovskou radost,“ svěřuje se ředitelka Zimová Dostálová.

Přejme tedy Slunečnici hodně zářivých úspěchů při integraci znevýhodněných do společnosti a creperii Na cestě mnoho spokojených strávníků. Je výborným příkladem dobré praxe pro ostatní poskytovatele sociálních služeb, kteří přemýšlejí, jak zajistit znevýhodněným důstojný život.

PS: A na cestě z děčínského zámku nezapomeňte navštívit omamnou Růžovou zahradu s překrásným výhledem do kraje na všechny světové strany!

 

Autorka: Markéta Vinkelhoferová

Tvorba článku je financována z projektu MPSV Podpora sociálního podnikání v ČR, registrační číslo: CZ.1.04/3.1.00/04.00011.

 

b_0_0_0_00_images_esf_eu_oplzz_ervenpodpora_horizont_CMYK.jpg