2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Největší „sekáč“ řídí z invalidního vozíku

2015 - 09 - 12

 Největší „sekáč“ řídí z invalidního vozíku

Kateřina Zajícová pečuje o téměř 2letého syna Petříka a 11letou dceru Verunku. Kromě toho je majitelkou velké prodejny s použitým šatstvem. Takových podnikatelek, kterým se daří skloubit práci s péčí o rodinu, je už dnes hodně. Paní Katka to má však těžší, protože je zdravotně postižená. Po dětské mozkové obrně se pohybuje na elektrickém invalidním vozíku, jen kratší vzdálenosti se jí daří překonávat s pomocí berlí nebo přidržujíce se kočárku. Její podnik funguje jako chráněná dílna. Pro mladou ženu z Krnova bylo přirozené dát práci lidem, které potkal podobný osud jako ji. Zaměstnává lidi s handicapem.

„Manželka ráda obrážela sekáče a různé výprodeje. Tyto dvě věci dohromady ji přivedly na myšlenku otevřít si second hand,“ říká manžel podnikatelky Radek Zajíc. Nyní, po narození jejich druhého potomka, je řízení podniku hlavně na něm.

Pan Radek dříve provozoval velký obchod s nábytkem v Karviné. Protože rodině se tam příliš nelíbilo, prodal ho a přestěhovali se do Krnova, odkud muž pocházel a kde manželé měli dům. V Krnově koupili objekt s nebytovými prostory. Nejdřív se je snažili pronajmout, když se však nenašel vhodný zájemce, pan Radek nabídl manželce, aby si otevřela vlastní „sekáč“. Nejdřív to byla pouze kamenná prodejna se čtyřmi zaměstnanci, od roku 2013 také elektronický obchod. „Od člověka, od kterého jsme koupili vybavení, jsme dostali jako přídavek i e-shop. Tehdy byl malý a nevýznamný,“ vzpomíná začátky Radek Zajíc. Dnes má jeho žena kamennou prodejnu, kde zaměstnává 7 lidí a největší e-shop se second-handem v České republice a údajně i v Evropě. Pracuje v něm cca 50 zaměstnanců. Většina z nich (kolem 85 %) jsou lidé zdravotně postižení. Zajícovi mají na skladě vždy minimálně 50 tis. položek, což klade vysoké nároky na technické, zvláště softwarové vybavení. Nedávno si museli nechat vyrobit software na míru, protože existující programy pro second-handy nestačily na takové množství zboží a nastavených filtrů. „Na internetu, pokud chcete být vidět, tak musíte hlavně pracovat s marketingem a reklamou. Reklama stojí spoustu peněz. Aby se to zaplatilo, tak musíte mít hodně zboží, abyste měli hodně zboží, musíte mít hodně zaměstnanců, kteří je zpracují. Když máte hodně zaměstnanců, musíte hodně prodávat a tím pádem hodně peněz dávat do reklamy. Ta spirála jede pořád nahoru. Výsledkem je, že nyní zaměstnáváme cca padesát lidí,“ říká Radek Zajíc.

Kateřina Zajícová přiznává, že postižení ji hodně omezuje v každodenním životě, zvláště pak v péči o malé dítě. Naučila se však s handicapem žít. Díky tomu, že využívá prostředky a pomůcky, které ji mnohé usnadňují, žije svůj život naplno. A umožňuje plnohodnotný život i jiným lidem s postižením. Neodrazuje ji ani poměrně složitá byrokracie. Kromě tržeb samotných je totiž podnik závislý na financování z dotací. Hendikepovaní lidé nemají takovou výkonnost jako lidé zdraví. Musí se jim práce přizpůsobovat, hledat a hlavně také bývají často nemocní. Dotace jsou z různých zdrojů – z úřadu práce, evropských sociálních fondů atd. „Na jednu stranu je prima, že existuje systém dotací, umožňuje mi to zaměstnat daleko více lidí, než bych za normálních okolností zaměstnala, na druhou stranu tito lidé vždy mají nějaké omezení – proto taky jsou ty dotace – a je s tím tolik papírování, že si kolikrát říkám, zda to má smysl,“ zamýšlí se podnikatelka. Hned ale dodává: „Vždy znova a znova docházím k závěru, že to smysl má. Ne kvůli penězům, ale pro ten pocit, že pomáháme lidem najít své místo ve společnosti, vytváříme určitou funkční komunitu, která namísto běhání po sociálkách a úřadech pracuje na něčem, co má smysl.“

„Celý byznys stál spoustu peněz. Návratnost bude kdoví kdy. Máme ale obrovský benefit, který si užíváme – to, že jsme dali možnost a šanci lidem najít práci, která je baví, ve které jsou spokojeni a na kterou stačí,“ hodnotí společné podnikání Radek Zajíc.

Tvorba článku je financována z projektu MPSV Podpora sociálního podnikání v ČR, registrační číslo: CZ.1.04/3.1.00/04.00011.

 

Text: Danuta Chlupová
Foto: Archív Kateřiny Zajícové

 

b_0_0_0_00_images_esf_eu_oplzz_ervenpodpora_horizont_CMYK.jpg