2017 - 03 - 07

AKTUÁLNĚ výzva 129: Podpora sociálního podnikání

Příjem žádostí o podporu byl zahájen 30. 6. 201. K dispozici je 150 000 000 Kč. Oprávněnými žadateli jsou OSVČ, obchodní korporace a nestátní neziskové organizace. 

Podpora...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 05 - 06

Desítky zástupců sociálního podnikání se shodly na tom, že jiná ekonomika je možná

24. května se sešlo na 80 účastníků z celé republiky, kteří debatovali a sdíleli zkušenosti v oblasti sociální solidární ekonomiky. Fórum Jiná ekonomika je možná představilo...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 15 - 05

Aktuálně OP Zaměstnanost

Výzva č. 129 na podporu sociálního podnikání  bude vyhlášená 30. 6. 2017.

Vaše projektové žádosti, podnikatelské plány a dotazy týkající se pravidel výzvy můžete...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 21 - 03

Aktuálně Finační nástroje: Veřejná zakázka

Dne 17. 3. 2017 byla vyhlášena zakázka na předběžné posouzení pilotního využití finančních nástrojů v OPZ. Více informací zde.

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Vůně čistého prádla, spokojenosti a úspěchu – PRÁDELNA RÁJ

2015 - 18 - 10

Vůně čistého prádla, spokojenosti a úspěchu – PRÁDELNA RÁJ

Sedím na dvoře bývalého statku s usměvavou ženou, plnou energie. Paní Martina Brádlerová je spoluzřizovatelkou obecně prospěšné společnosti ISIS – M. V budově vedle nás perou pračky, suší sušičky a mandlující ženy mne překvapují rychlostí s jakou jim jde práce od ruky.

Prádelna Ráj u Jíčína je na roztrhání, po třech letech provozu má přes sto klientů, většinou hotely a penzióny od Krkonoš, přes Střední Čechy až po Doksy, a další zákazníci se díky dobré pověsti hlásí sami. „ Slýchávám pokojské jak si prádlo od nás pochvalují,“ říká mi hrdě mladík, který prádlo klientům vozí. Doprava tam i zpět je započítána do ceny praní. Prádlo vám tu vyperou za použití ekologicky šetrných prostředků jemných vůní, opraví, chcete-li, nebo půjčí, máte-li ho nedostatek. Také můžete místo dopravy použít sběrnu v Jičíně ve Stacionáři Kamarád pro mentálně postižené. Přímo v prádelně pracuje jedenáct zaměstnanců, (ty, které tu vidím, vypadají nadmíru spokojeně). Většina pracovníků patří do sociálně znevýhodněných skupin na trhu práce ze zdravotních důvodů. V sezóně, tedy v létě a v zimě, je třeba ještě najmout brigádníky, aby vůbec bylo možné množství zakázek stihnout.

Stav, který popisuji je ovoce tříleté soustavné a trpělivé práce obou zřizovatelů, paní Martiny Brádlerové (zajišťuje provozní chod firmy) a pana Miroslava Víznera (zajišťuje technický chod firmy). Začátky tak oslnivý úspěch nenaznačovaly.

Nápad založit sociální podnik zrál v hlavě paní Brádlerové delší dobu. Od dětství byla zvyklá pohybovat se v blízkosti sluchově postižené tety a dobře věděla, jak lidé se zdravotním handicapem obtížně hledají práci. Další kostičkou do zdařilé skládanky byl nevyužitý statek v Příchvoji u Jičína, vesnici, kde Martina Brádlerová trávila dětství. K tomu měla podnikavá žena chuť na nějaký čas změnit prostředí autodopravy v Jičíně, ve kterém pracovala už léta, a prozkoumat oblast, kde by mohla být prospěšná i lidem, kteří to nemají v životě se svými zdravotními problémy nejlehčí.

Přemítala nad několika nápady. Prádelna se nakonec jevila jako projekt, který splní všechny podmínky a má šanci – v místě široko daleko nemá konkurenci, statek bude mít novou funkci, hospodářské budovy se přestaví na prádelnu, bude možné zaměstnávat lidi ze znevýhodněných skupin.

Statek byl zakoupen, projekt byl schválen a dotačně podpořen. Z Evropského sociálního fondu v ČR z OPLZZ se pořídilo i vybavení. Chyběli už jen zákazníci. Na první rok v tomto ohledu nevzpomíná Martina Brádlerová nejraději, objížděla penziony, hotely, většinou nechtěli měnit své zvyklosti a nová prádelna neměla reference. Doslova po jednom získávala nová firma své příznivce a klienty, postupem času si získala pověst kvalitního dodavatele, spolehlivého po všech stránkách. Zakázníků začalo příbývat a přibývá stále, firma je úspěšná. Na intenzitě své práce ale zřizovatelé neubrali, dobře ze svých zkušeností vědí, že kdo usne na vavřínech, nemívá příjemné probuzení. To, zdá se, v Příchvoji nehrozí. Budeme držet palce, ať si zasloužené místo na slunci prádelna Ráj udrží.

 

Tvorba článku je financována z projektu MPSV Podpora sociálního podnikání v ČR, registrační číslo: CZ.1.04/3.1.00/04.00011.


Autorka: Vendula Kubín

 

b_0_0_0_00_images_esf_eu_oplzz_ervenpodpora_horizont_CMYK.jpg