2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Úklid bez starostí v Otrokovicích zvládl rozjezd bez dotací

2015 - 13 - 08

Úklid bez starostí v Otrokovicích zvládl rozjezd bez dotací

Na jaře roku 2014 Charita sv. Anežky v Otrokovicích založila nový sociální podnik Úklid bez starostí. Jeho koordinátorku Janu Sedláčkovou jsme požádali o rozhovor:

Do projektu jste chtěli zapojit především obyvatele azylového domu Samaritán a také maminky s dětmi, jež bydlí v místním charitním objektu. Podařilo se tentozáměr naplnit?
Ano. Zaměstnáváme přednostně osoby, které jsou na běžném pracovním trhu znevýhodněny a hledají uplatnění velmi obtížně – osamocené matky s nezletilými dětmi a občany dlouhodobě nezaměstnané a s pracovním omezením. Podle svých schopností a časových možností se zapojují do konkrétních úkolů spojených s úklidem.
Práci rovněž nabízíme současným nebo i bývalým klientkám Nového domova nebo Terénní služby rodinám s dětmi. Učíme je tak větší samostatnosti a aktivitě, aby postupně snížily svou závislost na systému sociální pomoci. Osvojují si pracovní návyky a pocit zodpovědnosti, nezanedbatelná je i možnost přivýdělku. Nezastírám, že někdy je to náročné. Některé zaměstnance je nutno stále kontrolovat a mnohdy jim i jednotlivé práce názorně ukázat. Na druhé straně nás těší, že zákazníci jsou s úklidem spokojeni. Zejména staří a třeba hůře pohybliví lidé bývají potěšeni, že jim žena uklidí domácnost, vynese odpadky a přitom si s nimi popovídá a vyslechne jejich starosti i radosti.

Komu úklidové služby poskytujete?
Jednak lidem v domácnostech, ale také v bytových domech. Začínáme se více orientovat i na kancelářské prostory. Rovněž spolupracujeme se sociálním odborem Města Otrokovice, který nám doporučuje případné zájemce z řad svých klientů, jež projeví zájem o úklid.

Na webu máte všechny druhy poskytovaných služeb vyjmenovány včetně přehledného ceníku. Zákazníci tedy vědí, kolik zaplatí za běžný úklid, mytí oken v bytech, společných prostorách a vestibulech a za odstranění spadaného listí na podzim. Který druh služeb je nejvíce žádán?
Hlavně pravidelný úklid společných prostor v bytových domech. Těší nás, že se klientela našeho podniku stále rozrůstá a počet získaných zakázek narůstá. Z devadesáti procent působíme v Otrokovicích, zajíždíme však také do okolních obcí a měst, například do Napajedel, Pohořelic nebo Žlutavy, kde se zaměřujeme na jednorázové úklidy domácností. Nebráníme se ani zakázkám v nedalekém Zlíně a jeho okolí.

Součástí vaší nabídky je i čištění interiérů a mytí karoserií automobilů. Když jste loni tuto službu zaváděli, hledali jste prostory. Našli jste je?
Zaměřili jsme se hlavně na interiéry. Ty umíme vyčistit prakticky kdekoliv, kde vůz stojí, což je velká výhoda.

Dokáže si sociální podnik s úklidovými službami na sebevydělat nebo ho ještě dotujete z jiných činností Charity Sv. Anežky v Otrokovicích?
Nikdy jsme neměli ambici být závislí na dotačních titulech. Postupně firmu budujeme a snažíme se o kladná hospodářská čísla. Ačkoliv situace ještě není ideální, snad se již blýská na lepší časy.

 

Autorka: Libuše Miarková, Moravská tisková agentura

Informace: www.uklidbezstarosti.cz

Popisek k foto: Jana Sedláčková

 

Tvorba článku je spolufinancována z projektu MPSV Podpora sociálního podnikání v ČR, registrační číslo: CZ.1.04/3.1.00/04.00011.

 

b_0_0_0_00_images_esf_eu_oplzz_ervenpodpora_horizont_CMYK.jpg