2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Jaké to je, když si cizinec splní svůj sen v Čechách?

2015 - 05 - 02

Jaké to je, když si cizinec splní svůj sen v Čechách?

To budou moci poznat pražští azylanti a migranti, kteří sní o vlastním podnikání a zajímavé práci, ale zatím nedostali šanci dělat to, co by skutečně dělat chtěli. Takovou možnost nabízí kurz pořádaný společností P3 – People, Planet, Profit, o. p. s. společně s partnerskou Organizací pro pomoc uprchlíkům, o. s.. Kurz je součástí projektu Začátek ve svém 2, který je podpořen z Operačního programu Praha -  Adaptabilita.

Azylanti a migranti budou mít příležitost zdarma navštěvovat kurz „Základy podnikání“ umožňující splnit si svůj pracovní sen, který se díky kurzu může přiblížit skutečnosti. Cizinci se nemusí smiřovat se ztrátou kvalifikace a prací na podřadných pracovních pozicích, i v jiné než rodné zemi se mohou věnovat tomu, co je zajímá a baví. Důkazem toho jsou absolventky předešlého běhu kurzu Začátek ve svém, který byl realizován v letech 2012 až 2014 a byl podpořený z Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Část účastnic se úspěšně integrovala na primární trh práce a jejich živnostenská činnost se zdárně rozvíjí, konečně dělají to, co dělat chtějí. Aby tuto šanci dostali i další cizinci žijící v Čechách, otevírá se nový kurz a nová šance pro ty, kteří mají chuť, odvahu a odhodlání něco změnit.

První kurz začne 18.3. 2015, bude probíhat po dobu osmi týdnů vždy dva dny v týdnu a skončí 7.5. 2015. Pro ostatní zájemce bude i další běh, který startuje 13.5. 2015 a končí 2.7. 2015.

 

Na to, jak kurz probíhal v minulém roce a jak bude probíhat nyní, odpovídala Džana Nidžar Popović ze spolupořádající Organizace pro pomoc uprchlíkům organizace.

Pro koho je kurz učen a kdo se ho může účastnit?

Přihlásit se mohou všichni migranti a azylanti s trvalým pobytem v Praze, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a hlášení na úřadu práce, domluví se česky, mají základní počítačové dovednosti, vizi k uskutečnění podnikatelského záměru a odhodlání ji naplnit. Kurz je určen těm, kteří se nechtějí smířit s prací, která na ně zbude, ale chtějí práci, kterou si sami vyberou, chtějí ukázat a dokázat ostatním i sobě, že umí něco víc a chtějí něco víc.

 

Co všechno se frekventanti kurzu naučí/co jim absolvování kurzu může nabídnout a poskytnout?

Účastníci kurzu získají nejprve teoretické znalosti, které pak použijí pro svůj konkrétní podnikatelský záměr, ten budou konzultovat se zkušenými lektory a uvádět během kurzu do praxe.  Získají informace ohledně legislativy v ČR, o daňovém i bankovním systému, pojištění, PR i marketingu. Dozví se, jak získat finanční prostředky při zahájení podnikání a jak fungují podnikatelské úvěry. Naučí se tvořit jednoduché webové stránky, jak vést účetnictví, jak udělat rozvahu, jak spočítat bod zvratu, ale i třeba způsoby komunikace se zákazníkem v českém prostředí. 

 

Čím se odlišuje tento kurz od dalších nabízených kurzů?

Kurzů zaměřených na podnikatelské dovednosti je mnoho, tento je jedinečný v tom, že nabízí kompletní podporu a zaměřuje se přímo na zpracovávání konkrétních podnikatelských plánů účastníků kurzu. Jednou z důležitých služeb, kterou kurz nabízí, je také tzv. Job klub, kde se klienti mohou setkávat po celou dobu trvání projektu. Mají možnost se v klubu scházet, konzultovat a debatovat, navazovat mezi sebou kontakty, rozvíjet vztahy pracovní i společenské.

Mezi podpůrné aktivity patří i následná doprovodná opatření obsahující např. přímou asistenci, poradenství odborníků, právní a sociální poradenství. Job coach s klienty i po skončení kurzu (až do října, tzn. přes půl roku) zajišťuje, konzultuje a pomáhá vyřizovat vše potřebné k úspěšnému rozjezdu podnikání.

Kurz nejen že je bezplatný, ale účastníkům jsou hrazeny i další možné náklady s ním spojené – náklady na dopravu i hlídání dětí, správní poplatky, překlady dokumentů, nostrifikace diplomů apod.

 

Jaké byly zkušenosti z minulého kurzu a jaká jsou očekávání od toho současného?

Doufáme, že tento kurz bude stejně úspěšný, jako byl ten minulý, a překvapilo nás, jak úspěšný byl. Části účastnic (tehdy byly cílovou skupinou pouze ženy) se podařilo úspěšně založit živnost a uplatnit se na primárním trhu práce.

Mezi úspěšné projekty patří například založení první šachové školky v ČR, založení jazykové školy spojené možností pobytů v zemi původu vyučovaného jazyka, penzion, obchod s ručně vyráběnými netradičními mýdly nebo dílna s originálními uměleckými předměty z pálené keramiky.

Na klientkách bylo patrné, že během kurzu kromě profesního růstu prochází i růstem osobnostním. Postupně získávaly větší sebevědomí, zvyšovalo se jejich odhodlání i motivace aktivně ovlivňovat a měnit svůj život. Probouzela se jejich ztracená chuť a energie nejen do práce, ale i do života. Účastnice kurzu si pomáhaly a vzájemně se podporovaly, vznikaly mezi nimi vazby nejen pracovní, ale i přátelské. Většina z nich si dokázala tak, že plnit si své sny je možné.

 

Leták projektu ke stažení ZDE.

 

Kontaktní osoby pro zájemce o kurz:

Monika Šikulová, P3 – People, Planet, Profit, o.p.s., Malátova 16, Praha, monika.sikulova@p-p-p.cz, 776 786 199

Ivana Baňacká, OPU, Kovářská 4, Praha 9, ivana.banacka@opu.cz, 730 158 779

 

b_0_0_0_00_images_OPPA_log_m.jpg 

 

 

Autor: Drahomíra Broková