2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 25 - 08

POSUN TERMÍNU!! 30.9. CENA ZA CSR PODNIKÁME ODPOVĚDNĚ 2017

Cenu za společenskou odpovědnost Podnikáme odpovědně pro rok 2017 již potřetí vyhlašuje Rada kvality ČR, Asociace společenské odpovědnosti, Asociace malých a středních podniků a...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Výlet do Trutnovské zeleně I. - Ostrov přírody

2014 - 24 - 09

Výlet do Trutnovské zeleně I. - Ostrov přírody

Trutnovská zeleň je obecně prospěšná společnost, která se zabývá zaměstnáváním osob znevýhodněných na trhu práce a hlásí se k principům sociálního podnikání. Cílovou skupinou, které se věnuje, jsou bezdomovci, romské etnikum a zdravotně znevýhodnění. Práci jim poskytuje tím, že je zaměstnává v lesním hospodářství - na dvou pozemcích patřících společnosti pečují o intravilán a extravilán, třídí elektroodpad, případně skartují archivní papír aj. Své zelené prostory společnost dále využívá k praktické výuce environmentalistiky. Po čtyřech letech fungování společnosti se její ředitelka Terezie Mertlíková rozhodla na jednom z pozemků postavit lesní mateřskou školku, k otevření dojde 1. září 2014.

Můj výlet do Podkrkonoší
Do Trutnova jsem se dostala vlakem ze zaprášené Prahy. A musím říct, že tím spíš mě při příchodu do zeleně umlčela ta diametrální odlišnost. Paní Mertlíková na mě čekala přímo na nádraží, vřele mě přivítala a rovnou jsme jely „mezi stromy“.

Naučná stezka pro mě začala již právě při cestě autem, kde jsem měla jedinečnou možnost z úst paní Mertlíkové slyšet o historii města, jeho okolí a o jiných zajímavostech. Už tu jsem poznala, že Podkrkonoší a příroda vůbec je pro paní Mertlíkovou srdeční záležitost. „To já to tady miluji. A kdybyste teprv viděla, jaký mám výhled z ložnice“, svěřila se s úsměvem na tváři.     

Po relativně krátké cestě autem následovala cesta pěší, po naučné stezce Ostrov přírody – uvnitř rozlehlého oploceného pozemku. Přijela jsem v pozdním odpoledni, proto jsem se nesetkala s žádným ze zaměstnanců. Měla jsem ale s sebou výborného průvodce – paní Mertlíkovou, která se podělila o znalosti z environmentalistiky, k doplnění výkladu pak posloužily přehledně zpracované obrázkové tabule a také mi ukazovala, které úpravy na pozemku zaměstnanci z cílových skupin provedli, co dělají průběžně a jaké úpravy je čekají v nejbližších měsících (např. oprava pozorovatelny). Na otázku „Proč zrovna tato cílová skupina?“ ředitelka promptně odpověděla: „Po určitou dobu jsem pracovala v probační a mediační službě a to byl asi největší impuls. Chtěla bych pomoct lidem, kteří nemají střechu nad hlavou a jsou na všechno sami.“  

Bohužel jsem Trutnovskou zeleň navštívila v čase veder, ve vysušené tůni jsme tak nenašly žádnou vodu. Na cestě zelení dál jsme přestávaly být osiřelé, postupně se k nám přidávali oslíci, ovce a nakonec i dva koně… všechna tato ohromně zvědavá zvířata nás provázela až na druhý konec Ostrova. Připadala jsem si jako v Noemově arše. „Pigi, opovaž se! To bacha, ona za Vámi takhle půjde a najednou do Vás trkne… ta je trochu drzá.“ Téměř o každém ze zvířat jsem se tak něco dozvěděla. Když přešla řeč na oslíka Toníka, „…ten je ještě mladý…“, povídala paní Mertlíková, v tu ránu však oslík Toník začal dorážet na „svou“ oslici, skákat na ní a… některé věci si čtenáři budou muset domyslet :-).

Okruh po arše pokračoval dál k malému příbytku, který slouží jako pozorovatelna – další z výtvorů zaměstnanců z cílových skupin. Za pozorovatelnou nás najednou provázela spousta motýlů. Hned se ukázaly mé neznalosti. Když mi moc nešlo poznávání druhů motýlů, tak jsem rozhovor zkusila stočit jiným směrem: „Tolik kopřiv!“. A najednou mi došlo, kolik a jak krásných jich tu opravdu roste…  „Miluju kopřivový čaj!“, neváhala jsem říct nahlas. „Však si nasbírejte!“ „Jé, tak to budu moc ráda!“. „Umyjte si hlavu…“, řekla mi paní Mertlíková. „Prosím?“ „No, umyjte si v tom hlavu, ne?“ … nechápavě jsem se na ni otočila… „To Vás, Evo, maminka neučila, že vývar z kopřiv je skvělý na vlasy?“. Pojmenovávaly jsme byliny, stromy, tolik znalostí na jednom místě… pokud máte rádi sebevzdělávání, oceníte!

„Sledovali to tady a chodí sem mnozí biologové, ornitologové a badatelé, je tu na jednom místě tolik biotopů, že to láká odborníky z celé republiky“, vysvětlovala mi Terezie.

Na základě spolupráce s okolními školami a školkami o. p. s. postupně rozvíjela nápad zavést praktickou environmentální výuku. První pozemek, na kterém výuka probíhá a který jsem shora popsala, je dle mého soudku skvělým místem, kde na malém prostoru jde (nejen) dětem předat opravdu mnoho. Myslím, že to je věru záslužná činnost, hlavně když si uvědomíte, jak rapidně se v posledních letech snížil počet dětí trávících svůj volný čas venku.

Postupně jsme uzavřely kruh a došly zpět k bráně do Ostrova, kde se již delší dobu plánuje stavba lesní mateřské školky – možnosti pro děti pobýt v přírodě delší dobu, poznávat faunu i flóru a vůbec způsob, jak nenásilnou formou dostat dětem vědomosti z environmentalistiky pod kůži. Ale o školce čtěte podrobněji v druhém díle článku „Výlet do Podkrkonoší II.“

Autor: Eva Dorňáková