2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 25 - 08

POSUN TERMÍNU!! 30.9. CENA ZA CSR PODNIKÁME ODPOVĚDNĚ 2017

Cenu za společenskou odpovědnost Podnikáme odpovědně pro rok 2017 již potřetí vyhlašuje Rada kvality ČR, Asociace společenské odpovědnosti, Asociace malých a středních podniků a...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Hlučné děti v Tiché kavárně neruší

2014 - 10 - 09

Hlučné děti v Tiché kavárně neruší

Sociální podnik Tichá kavárna na sídlišti v Kobylisích, nedaleko metra Ládví, má za sebou tři roky úspěšného provozu. Jeho vznik iniciovala obecně prospěšná společnost 365. Marie Horáková - ředitelka společnosti se ve svých šestnácti letech začala z čirého zájmu učit znakový jazyk, později studovala speciální pedagogiku na Filozofické fakultě a měla neslyšící spolužačku. Od ukončení studií svými aktivitami cílevědomě podporuje komunitu neslyšících.

Tichá kavárna je jedním z projektů, který úspěšně boří mýty a předsudky většinové společnosti o schopnostech neslyšících. Kromě toho umožňuje neslyšícím důstojně pracovat na místě, kde se mohou zároveň scházet. Společnost 365 sídlí v Praze 8, a tak byla spolupráce s radnicí nabíledni. Od počátku byli zastupitelé městské části Prahy 8 velmi vstřícní. Myšlenka vybudovat kavárnu a pekárnu vznikla v době, kdy Praha 8 rekonstruovala prostory jídelny pro seniory. Nápad využít prostory i v čase, kdy se obědy nevydávají, se paní Mgr. Vladimíře Ludkové zalíbil. Radní ochotně souhlasili s drobnými stavebními úpravami, díky nimž a dobře umístěným zrcadlům například neslyšící pracující v zázemí vidí na neslyšící obsluhu a naopak a mohou spolu komunikovat ve znakovém jazyce.

Část zařízení kavárny bylo zakoupeno díky Fondu pomoci firmy Siemens a díky ČSOB. Obě společnosti zároveň zajistily bezplatné profesní poradenství a školení personálu. Siemens pak ještě pomohl realizovat kurz pro neslyšící pekařky Tiché kavárny. Ve spolupráci s úřadem práce (ÚP) hradícím částečně i platy zaměstnanců byla zřízena dvě tréninková pracovní místa a zakoupeno zbylé zařízení. Kromě příspěvků na platy z ÚP je kavárna ekonomicky soběstačná. Veškeré tiskoviny tiskne téměř zdarma Reproteam CZECH, s. r. o.

Kavárna je bezbariérová, nekuřácká, vybavena dětským koutkem a za hezkého počasí má otevřenou zahrádku. Kromě dvou tréninkových míst zaměstnává neslyšící na 4,5 úvazku a jednoho slyšícího provozního. Dvě pekařky, servírku, jednoho vyučeného kuchaře-číšníka, jehož oblibou je grilování a obsluha stánku kavárny na festivalech. Neslyšící obsluha má výhodu v tom, že soustředí-li se na práci, nic ji neruší.

I proto se stala Tichá kavárna velmi oblíbeným místem maminek s malými dětmi, které svými hlasitými projevy většinou po chvíli iritují typickou obsluhu pohostinských zařízení. Vyhledávají ji však nejen maminky, ale slyšící i neslyšící z širokého okolí a mimopražští. Je totiž na co do ní chodit. Kromě skvělých čerstvých dortíků a sladkého pečiva, jejichž vůně se linou z míst o patro výše a můžete si je objednat v libovolném množství i s sebou, si v Tiché kavárně pochutnáte na vynikajících palačinkách a slaných quichích. Patronem je francouzská restaurace La Crêperie, která poskytla své jedinečné recepty. Vše, co v kavárně nabízejí, si lze vychutnat i na firemních rautech či soukromých oslavách. K pití si lze vybrat velké množství chutných nápojů a milovníci piva ocení točené pivo různých značek.

Za zmínku stojí způsob objednávání. Ačkoli, jak jsem se dozvěděla, téměř každý při hovoru běžně používáme asi padesát gest znakového jazyka, pro komunikaci je na každém stolečku zelenočervený váleček. Stojí-li zeleným koncem nahoru, znamená to, že si chcete objednat, červená část znamená platit.

V kavárně se nestarají pouze o blahobyt chuťových buněk, ale i o duši. Kulturních počinů nabízejí víc než dost – výstavy, autorská čtení, divadla a divadýlka pro děti, promítání, vše překládáno do znakového jazyka. Kavárnu si můžete pronajmout. Nově si lze v budce na knihy půjčit knihu, a to i s sebou, a svoji nechat k dispozici jiným.

Ne náhodou Tichá kavárna letos zvítězila v anketě Městské části Prahy 8 „Nejlepší na Osmičce“ v kategorii kavárny, cukrárny. O jejím vítězství rozhodli lidé svým hlasováním.

Komunita sluchově postižených a neslyšících nemá žádnou mediálně známou nadaci jako například zrakově postižení a nevidomí Světlušku nebo pohybově postižení a vozíčkáři Konto Bariéry. Jejich svět je pro většinu z nás velkou neznámou. O to víc je třeba ocenit projekty jako je Tichá kavárna. www.tichakavarna.cz

Autor: Vendula Kubín