2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Studenský vtípek světovým úspěchem

2014 - 27 - 08

Studenský vtípek světovým úspěchem

Pragulic - Poznej Prahu jinak! o. s. - sociální podnik bořící zažité stereotypy, nabízí unikátní prohlídky města. Průvodci jsou totiž sami pražští bezdomovci, kteří vás zavedou na netradiční a tradiční místa netradičně, vše propojí svým životním příběhem. Původně nápad vyslovil jako nadsázku jeden ze tří studentů - zakladatelů - Ondřej Klügl. Naštěstí pro nás, myšlenku přece jen pronásledovali a realizovali, dnes se o nich mluví bez nadsázky po celém světě.

Loni projekt Pragulic získal dvě prvenství ve Švýcarsku, Fidelity Future Impact Prize v prestižní světové soutěži oceňující projekty mající potenciál být úspěšné na globální úrovni. Není to zdaleka první cena, kterou za dva roky svého působení získali. První ocenění, kterého si velmi cení jako výrazu důvěry v začínající projekt, jim bylo uděleno už v prvním roce působení -   Social Impact Award 2012, jeho součástí bylo členství v pražském Impact HUB. O rok později dostali Cenu Nadace ERSTE za přínos sociální integraci. Od svého vzniku jsou ekonomicky soběstační.

Cesta za tak famózním úspěchem nebyla jednoduchá a dnes už pouze dva nositelé projektu, zmíněný Ondřej Klügl a jeho spolužačka, ředitelka Pragulic, Tereza Jurečková, zajišťují chod společnosti.

V Pragulic pracuje devět průvodců, s výběrem většiny z nich na začátku pomáhali pracovníci z azylových domů. Ti byli první, kdo se o nápadu dozvěděli a hned ho podpořili, uvěřili v možnost jeho úspěchu.

Kritéria výběru průvodců byla v podstatě stejná jako u každé jiné průvodcovské společnosti – spolehlivost, čisté oblečení, nebýt pod vlivem návykových látek, prezentační schopnosti, navíc k tomu ochota a schopnost mluvit o svém vlastním životním příběhu. Následovalo čtyřtýdenní intenzívní školení za účasti psychologa, který je k dispozici stále. Lidé žijící na ulici často trpí depresemi, podpora odborníka je tedy nutná trvale. Téměř všichni z původně vybraných provázejí Prahou dodnes.

Co průvodce, to naprostý originál, nad jejich životními příběhy žasne snad každý. Je patrné jak velký význam má tato činnost na kvalitu jejich života a pocit vlastní hodnoty. Práce je baví, má smysl, mnozí z nich po letech navázali kontaky s rodinou.

Pragulic spolupracuje s vybranými cestovními kancelářemi, publikuje na sociálních sítích a velkou sílu zákazníků jim přivádí i „šuškanda“. Díky rakouským a německým partnerům, v neposlední řadě i získaným oceněním je projekt medializován v zahraničním tisku, takže zájemců o prohlídku z řad zahraničních turistů je přibližně padesát procent. Do cizích jazyků - němčiny, angličtiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny, polštiny tlumočí prohlídky asi šedesát dobrovolníků. Od začátku do dneška Pragulic provedl netradičně Prahou na pět tisíc lidí ze všech koutů světa.

Ačkoli vše běží jako na drátkách Tereza s Ondřejem neusnuli na vavřínech a neustále vymýšlejí jak firmu vylepšovat. Nápady oba jen hýří, kromě „klasických“ prohlídek s úspěchem nabízejí například atraktivní zážitkové aktivity ušité na míru firmám či jiným skupinám – Teambulding, City Game – Prague Homeless Challenge a 24 hodin bez domova.

Ačkoli jak na počátku zjistili sice „neobjevili Ameriku“, homeless už prováděli Londýnem, rozsah, pevný rámec a soustavnost jejich projektu jsou jedinečné a jinde na světě nemají obdoby. Zbývá jen popřát:“Držte a vydržte!“

www.pragulic.cz

http://socialimpactaward.cz/pragulic-maraton-oceneni/

Autor: Vendula Kubín