2017 - 13 - 11

Aktuálně je na podporu sociálního podnikání vyhlášena průběžná výzva č. 129 otevřená do 30. 11. 2018

 V rámci alokace 150 000 000 Kč je možné podpořit nové podnikatelské aktivity na území celé ČR vyjma hl. m. Prahy. Bližší informace k výzvě jsou na portálu OP Zaměstnanost... ...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 11 - 10

Aktuálně!! Operační program - Praha pól růstu ČR - Výzva č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání

Dne 20. 9. 2017 byla vyhlášena výzva k předkládání žádostí o podporu č. 34 Podpora komunitního života a sociálního podnikání v Prioritní ose 3 v rámci Operačního programu - Praha...

celý článek >>


Čtěte více >>

2016 - 01 - 06

Nabídka pracovního místa do sociálního podniku!!!

 

Fair & Bio pražírna, zabývající se pražením 100% férové kávy
hledá do svého týmu manažera/ku prodeje a marketingového specialistu/ku.

Co u nás budete dělat?

Prodávat...

celý článek >>


Čtěte více >>

2017 - 30 - 08

Impact First - podzimní běh

Chcete rozjet nebo posunout své sociální podnikání či neziskovku ještě dál?

 

Rozjíždíme podzimní běh akceleračního programu Impact First, ve kterém pomáháme...

...
celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Living in the cracks. Naďa Johanisová

Život v puklinách, pohled na venkovské sociální podnikání ve Velké Británii a v Čechách je zajímavou sondou do vzmáhající se občanské společnosti.

Svět spotřebních družstev,...

celý článek >>


Čtěte více >>

Publikace: Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem. Naďa Johanisová

Výpravy za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku.

Čtivě psaná kniha, doplněná vtipy známého humoristy, nabízí pohled na šetrnější modely fungování lidské společnosti,...

celý článek >>


Čtěte více >>

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy

UNEP Inquiry into the Design of a Sustainable Financial System: Policy Innovations for a Green Economy (www.unep.org/inquiry/).
 
Chtěli bych Vás požádat o vyplnění a další...
...
celý článek >>


Čtěte více >>

Zaokrouhli a daruj! Zajímavý nápad z Berlína

2014 - 12 - 08

Zaokrouhli a daruj! Zajímavý nápad z Berlína

„Einfach einfach spenden” zní motto sociálního podniku Elefunds, který před dvěma a půl lety založila v Berlíně pětice mladých lidí. Dá se přeložit jako „Prostě jednouše darovat”. Díky originálnímu softwaru, který vyvinuli, je možno opravdu velmi jednoduše darovat po síti pár euro (anebo libovolnou vyšší částku) na neziskový projekt, který chceme podpořit. Stačí, že budeme nakupovat v elektronických obchodech, které tento program využívají.

Tým firmy Elefunds tvoří pětice mladých mužů se zkušenostmi v neziskovém sektoru. Ředitel Tim Wellmans je ten, kdo přišel s myšlenkou na založení podniku. Studoval sociální a kulturní atnropologii, žurnalistiku a komunikaci. Má za sebou více než desetiletou praxi v oblasti fundraisingu. Díky tomu dobře zná potřeby dárců, nevládních organizací i společenské souvislosti. Taktéž obchodní  ředitel Yanick Sonnenberg, který vystudoval filozofii a ekonomii, má dlouholeté zkušenosti s fundraisingem. A do třetice: provozní ředitel Benjamin Spiekermann pracoval ve velké fundraisingové agentuře. Dva zbývající členové týmu jsou (kromě jiného) informatici. Vytvářejí produkt, který je těžištěm činnosti Elefunds.  

„Vše začalo 11.11.2011. Tehdy jsme začali zachraňovat svět“, vzpomínají mladí muži s nadsázkou. „Přišli jsme s vizí, že drobné peníze z ulice (spropitné – jak se říká v restauracích) budeme transferovat v síti. Nechtěli jsme ovšem spropitné pro sebe, ale jako dar pro společensky prospěšné organizace“. Začínali doslova od nuly. Pomohlo jim stipendium velké společnosti SAP a možnost pracovat v její coworkingové kanceláři. Už v roce 2012 se stěhovali do vlastních kanceláří.

Berlínský tým způsobil revoluci v on-line fundraisingu. Elefunds modul vyvinutý pro e-shopy je jednoduchý způsob, jak podnikatel prodávající po síti může – aniž by ho to cokoli stálo – pomoci neziskovým projektům. Autoři programu zdůrazňují, že jejich modul je kompatibilní se všemi běžně používanými programy pro e-shopy a dá se velmi snadno nainstalovat. Majitelům e-shopů je nabízen bezplatně.  

Jak to celé funguje? Opravdu velmi jednoduše. Zákazník, který nakupuje v elektronickém obchodě používajícím elefunds modul, v posledním kroku před zaplacením může konečnou cenu zboží zaokrouhlit na libovolnou vyšší částku. Následně si z nabídky vybere jednu nebo více neziskových organizací, kterým chce tyto „drobné“ darovat a dokončí nákup. Dárce následně může – taktéž velmi jednoduše – vygenerovat zprávu na sociální sítě, např. Facebook, v níž informuje, že podpořil konkrétní non profit organizaci prostřednictvím konkrétního e-shopu. Tímto pomáhá propagovat hned tři subjekty: neziskovou organizace, kterou podpořil, systém elefunds a v neposlední řadě i obchodníka zapojeného do systému. Do systému elefunds je nyní zapojeno přes 70 obchodů. Partnery je dvacítka non profit organizací.

E-shop odvádí darované peníze do nadace Elefunds. Ta je beze zbytku rozdělí mezi zákazníkem zvolené neziskové organizace. Celý systém je elektronicky propojený, což zaručuje jeho transparentnost a možnost kontroly. Elefunds financují svou činnost z individuálně sjednaných honorářů s komerčními i neziskovými subjekty.

Tým mladých Berlíňanů získal již několik ocenění. Nejprestižnější přišlo v lednu letošního roku. 25-letý Yanick Sonnenberg, jako představitel Elefunds, byl zapsán do světového žebříčku amerického časopisu Forbes v kategorii „Nejlepších 30 pod 30“, v sekci sociální podnikatel.  

„Drobné peníze jsou nejstarší a nejjednodušší formou obdarovávání potřebných. Dříve putovaly z kapsy přímo do klobouků nebo pytlíků. My jsme tento systém jednoduše přenesli na internet“, shrnuje Sonnenberg filozofii podniku a produktu.

Autor: Danuta Chlupová


www.elefunds.de